قفل اف ار پی FRP چیست و چگونه حذف می شود؟

قفل اف ار پی FRP چیست و چگونه حذف می شود؟

FRP مخفف عبارت Factory Reset Protection است و طبق سیاست های گوگل در تمام دستگاه های اندروید از نسخه 5.1 به بالا این قفل فعال است. در واقع این قفل برای حمایت و محافظت از داده ها و اطلاعات کاربران تعبیه شده است و زمانی که شما یک جیمیل را بر روی گوشی ثبت کنید بطور خودکار قفل اف ار پی (FRP Lock) فعال می شود. همچنین اگر شما قبل از فلش زدن گوشی و یا قبل از فکتوری ریست کردن، گوگل اکانت را از روی دستگاه خود حذف کنید طبیعتاً قفل FRP نیز غیرفعال خواهد شد. فعال بودن این قفل باعث می شود تا زمانیکه دستگاه شما از مسیری غیر از مسیر Settings > General Management > Reset > Factory Data Reset به تنظیمات کارخانه برگردد (فکتوری ریست شود) به هنگام بالا آمدن گوشی از شما خواسته شود تا اکانت گوگلی که قبلاً بر روی دستگاه بوده است را به همراه رمز آن وارد نمایید تا بتوانید از تمام امکانات دستگاه استفاده کنید در غیر این صورت گوشی شما در واقع بلااستفاده خواهد بود چرا که به منوی اصلی و سایر امکانات آن هیچگونه دسترسی نخواهید داشت! البته در نسخه های اندروید بالاتر، بعد از فکتوری ریست یا نصب رام، اگر کاربر جیمیل خود را فراموش کرده باشد می تواند با وارد کردن پین، الگو و یا رمزی که قبلاً به دستگاه داده بوده نیز از مرحله FRP عبور کند.

تصویر زیر نمایانگر همان مرحله ای است که دستگاه از کاربر می خواهد تا جیمیل خود را وارد کند تا بتواند وارد منوی اصلی گوشی شود در غیر این صورت کاربر هیچگونه دسترسی به امکانات آن نخواهد داشت :

 

شاید اکنون متوجه این موضوع شده باشید که این سیاست گوگل در واقع برای امنیت بیشتر گوشی های اندرویدی و به نفع کاربران اتخاذ شده است؛ فرض کنید گوشی شما به سرقت می رود و شما روی آن یک گوگل اکانت ست کرده باشید آنگاه اگر هر کسی آنرا فکتوری ریست کنید این قفل فعال شده و اجازه استفاده از گوشی را به آن شخص نمی دهد هرچند که همواره روش هایی برای دور زدن این قفل وجود دارد. به عنوان نمونه ما در سایت مستر اختاپوس برای حذف FRP سامسونگ روش های مختلف و بروزی را قرار داده ایم که می توانید از آنها برای حذف اف ار پی استفاده کنید.

همچین این نکته را هم یادآور می شویم که تمام عبارات زیر، معنا و مفهوم یکسان داشته و بجای هم بکار برده می شوند:

حذف اف ار پی = حذف قفل جیمیل = Bypass FRP Lock = Remove FRP Lock = حذف گوگل اکانت = حذف قفل FRP

نحوه غیرفعال کردن قفل FRP اف ار پی

حالا که با اف ار پی آشنا شدید شاید برایتان سوال باشد که اگر بخواهیم گوشی را فکتوری ریست کنیم و یا فلش بزنیم باید چه کنیم تا به هنگام لود شدن گوشی دیگر نیازی به وارد کردن جیمیل نباشد. بهترین کار برای غیر فعال کردن FRP این است که شما قبل از اینکه بخواهید کاری انجام دهید در همان تنظیمات گوشی در قسمت Accounts حساب گوگل یا همان جیمیل خود را کلاً حذف کنید تا بعد از Factory Reset به مشکل خاصی بر نخورید. مسیر رسیدن به گزینه مذکور در دستگاه های مختلف متفاوت است به عنوان مثال در گوشی های جدید سامسونگ باید به این مسیر بروید : Settings >> Accounts and Backup >> Manage Accounts و در آنجا حساب جیمیل ثبت شده بر روی گوشی را به طور کامل حذف کنید. در گوشی های قدیمی تر سامسونگ با اندروید 5 و 6 نیز مسیر این گونه است : Settings >> Accounts >> Google >> More >> Remove Account ؛ در سایر دستگاه های اندروید همچون هواوی، شیائومی، الجی و … نیز احتمالاً شبیه به همین مسیر را باید طی کنید و معمولاً گزینه Accounts در صفحه اصلی تنظیمات تمام گوشی ها موجود است.

اما روش دیگری نیز برای غیرفعال کردن قفل FRP وجود دارد و آن فعال کردن گزینه OEM Unlocking است؛ این گزینه در Settings >> Developer Options موجود است و با روشن کردن آن قفل اف ار پی خاموش می شود! در تمام گوشی های اندرویدی سامسونگ، هواوی، شیائومی، ال جی و سایر دستگاه این گزینه در همان مسیر مذکور موجود است لیکن باید بدانید که در حالت عادی گزینه Developer Options در تنظیمات وجود ندارد و باید ابتدا آنرا فعال کنید، به این صورت که آیتم Build Number را پیدا می کنید و روی آن 7 مرتبه پشت سرهم ضربه می زنید تا گزینه Developer Options در تنظیمات گوشی فعال شود. ما برای نمونه تصاویر مربوط به گوشی نسل جدید سامسونگ را قرار داده ایم تا بیشتر متوجه این موضوع شوید؛ بدیهی است در سایر دستگاه ها نیز چیزی شبیه به همین مراحل باید طی شود :

اگر جیمیل و رمز آنرا داشته باشم آیا بازهم قبل از فلش زدن نیاز به غیرفعال کردن FRP هست؟

در حالت عادی اگر شما جیمیل خود را به همراه رمز آن به خاطر داشته باشید طبیعتاً هیچ گونه نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد و شما بعد از فلش زدن و یا فکتوری ریست کردن می توانید جمیل و رمز آن را وارد کنید تا به تمام امکانات گوشی دسترسی داشته باشید؛ اما دیده شده در برخی موارد استثناء با وجود اینکه کاربر با اطمینان جیمیل و رمز آنرا وارد می کند اما با خطا مواجه می شود و لذا این موضوع دردسر ساز می شود لذا توصیه می کنیم در هر صورت قبل از فلش زدن گوشی ابتدا قفل FRP را غیرفعال کنید سپس عملیات مورد نظر را انجام دهید.

>>دریافت بهترین نرم افزار برای حذف frp

آموزش حذف FRP اف ار پی : حذف قفل جیمیل و گوگل اکانت

اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که دیر متوجه این موضوع شده اید و اکنون در مرحله ای هستید که باید برای ورود به گوشی حساب جیمیل را وارد کنید پس دیگر آموزش های فوق هیچ دردی از شما دوا نخواهد کرد!!!

شما در این مرحله باید دنبال آموزش حذف قفل FRP باشید چراکه آموزش های فوق فقط برای غیرفعال کردن FRP آنهم در زمانیکه شما به تنظیمات گوشی دسترسی دارید کاربرد دارد؛ ما در سایت مستر اختاپوس برای حذف اف ار پی (حذف گوگل اکانت) آموزش هایی را تهیه کرده ایم که شما عزیزان می توانید از آنها برای رفع این مشکل کمک بگیرید و با عبور از این مرحله به تمام امکانات گوشیتان دسترسی داشته باشید. البته بیشتر این آموزش ها برای حذف گوگل اکانت سامسونگ است لیکن به مرور برای سایر برندها نیز آموزشهایی را تهیه و قرار خواهیم داد .

 

>> خرید DFT PRO

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها